Trójmiasto – Teatry

Teatr w Polsce to bardzo ważna dziedzina sztuki. Na tyle ważna, że nawet w potocznym mniemaniu panuje pogląd, że kto nie chodzi na spektakle nie może być uważany za człowieka światłego i kulturowo wykształconego. Dlatego też warto czasem wybrać się na przedstawienie. Nie tylko po to, by być uważanym za „obytego”. Warto także dla czystej przyjemności. Polskie teatry od dawien dawna utrzymują bowiem należyty artystyczny poziom. Polski teatr jest bardzo zróżnicowany. Grane są zarówno sztuki oparte na dziełach takich twórców jak Mickiewicz czy Słowacki, ale nie brakuje też sztuk bazujących na dziełach współczesnych, często awangardowych twórców, u których prezentowane jest zupełnie inne podejście do sztuki. Takie również są i trójmiejskie teatry. Pełne klasycznych komedii i dramatów prezentowanych w coraz to nowych odsłonach, jak i scen, które jak ognia wystrzegają się znanych twórców. Poniżej przedstawiamy wam listę najbardziej znanych trójmiejskich teatrów. Warto odwiedzić te miejsca!Gdańsk

Teatr Wybrzeże
ul. św. Ducha 2
Teatr Wybrzeże to jeden z najbardziej znanych i cenionych teatrów na Pomorzu i w całej Polsce. Liczy sobie ponad dwieście lat i może poszczycić się choćby takimi nazwiskami jak Andrzej Wajda, Zbigniew Cybulski czy Kalina Jędrusik, którzy to nie jeden raz występowali na jego deskach. Uchodzi za teatr nowoczesny i otwarty na nowe trendy. To właśnie tutaj prócz polskiej klasyki prezentowana jest bardzo często klasyka teatru obcojęzycznego – mało powszechna w innych teatrach. Jedna ze scen Teatru Wybrzeże znajduje się też w Sopocie na Monte Cassino.
tel: (058) 3011328

Teatr Miniatura
ul. Grunwaldzka 16
To teatr lalkowy działający od 1947 roku. Choć grane tu przedstawienia skierowane są przede wszystkim do dzieci, także i dorośli mogą w teatrze ciekawie spędzić czas. ¦wiadczą o tym choćby odwiedzające Miniaturę tłumy. Miesięcznie trafia tu niemalże 4000 widzów.
tel: (058) 3419483

Theatrum Gedanense
ul. Długi Targ 11/13
Słynie przede wszystkim z organizowanych od kilkunastu lat Gdańskich Dni Szekspirowskich – niezwykle popularnej imprezy na Pomorzu. W czasie jej trwania można zobaczyć najlepsze polskie i zagraniczne przedstawienia sztuk Szekspira. W szerszej perspektywie, działania Fundacji Teatrum Gedanense zmierzają ku odbudowie i promocji teatru elżbietańskiego w Polsce oraz tworzeniu międzynarodowej wymiany kulturalnej. Nie mówiąc oczywiście o promocji Szekspira.
tel: (058) 3056800

Teatr Otwarty
ul. Chrzanowskiego 45-1
Choć niemogący się poszczycić długoletnim stażem Teatr Otwarty ma na swoim koncie wiele inscenizacji muzycznych i teatralnych, takich jak na przykład Sopockie Spotkania z Muzyką, III Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych czy IV Muzyczny Rok dla Przymorza. Główną inspiracją jest dla niego muzyka klasyczna.
tel: (0) 501179563

Teatr Klubu ¯ak
ul. Grunwaldzka 195/197
Teatr alternatywny. Z pewnością nie mający takiej renomy jak Teatr Wybrzeże, niemniej jednak prezentujący równie ciekawy, choć zupełnie inny, repertuar. Bardziej skierowany do ludzi poszukujących w teatrze nowych trendów i form. W Teatrze Klubu ¯ak organizowane są też cykle wykładów poświęcone teatrowi. Warto wybrać się na choć jeden z nich.
tel: (058) 3440573

Maybe Theatre Company
ul. Wita Stwosza 55 (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego)
Celem powstałego kilka lat temu Teatru (stowarzyszenia) założonego głównie przez studentów anglistyki jest rozpowszechnianie teatru anglojęzycznego w Gdańsku i w całej Polsce. By urzeczywistnić założone plany przygotowano kilka musicali, spektakli oraz warsztatów. Jest to pierwszy teatr w Polsce, w którym sztuki teatralne przedstawia się jedynie w języku angielskim. Można tutaj nie tylko oglądnąć przedstawienie, ale też podszkolić angielski.
tel: (058) 3417923

Państwowa Opera Bałtycka
Al. Zwycięstwa 15
Opery, operetki, balet – to dziedziny, w których Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku nie ma sobie równych. Wszechstronny repertuar, krajowe i międzynarodowe sławy przyciągają doń rzeszę stałych bywalców. Od niedawna instytucja ta otwiera się także i na ludzi nie tylko zakochanych w ariach. Dlatego też w Operze można posłuchać „zwykłych” koncertów lub oglądnąć pokazy tańca.
tel: (058) 7634912

SOPOT

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej
Al. Mamuszki 2
Położony tuż przy plaży teatr powstał w 1989 roku. Założony przez niemieckiego reżysera i aktora André Ochodlo (obecnie dyrektora Teatru) wspiera głównie twórczość młodych artystów. Dlatego też jest on wartym do odwiedzenia miejscem przede wszystkim dla ludzi chcących oglądać nowatorskie ruchy na scenie. Teatr ten ściśle związany jest też z cykliczną imprezą Lato Teatralne Sopot.
tel: (058) 5558906

Sopocka Scena Off de BICZ
Al. Mamuszki 2
Prezentowane są na niej spektakle teatrów związanych ze Sceną - Stajnia Pegaza, Zielony Wiatrak, Teatr Okazjonalny i niezależne sztuki pochodzące z całego kraju i zagranicy. Celem jest promocja niezależnego teatru. Off de Bicz otwarte jest także dla wszystkich interesujących się tą dziedziną sztuki. Dla nich organizowane są lekcje i staże teatralne, jak również Off sopockim Seniorom.
tel: (058) 5552234

Gdynia

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26
Najpierw był to Teatr Ziemi Gdańskiej z siedzibą w Gdyni, potem Teatr Dramatyczny, Teatr Miejski, by w 2000 roku objęto go patronatem Witolda Gombrowicza. Obecnie jest prężnie działającym ośrodkiem teatralnym w Polsce – z szerokim i dobrym repertuarem. Oczywiście idealne miejsce, by zobaczyć sztuki Gombrowicza. Do Teatru Miejskiego należy także Scena Letnia w Gdyni-Orłowie. W akompaniamencie mew i szumu wody można zobaczyć tam wiele nowatorskich inscenizacji.
tel: (058) 6210226

Teatr Muzyczny
pl. Grunwaldzki 1
Już niemalże od pół wieku swą działalnością cieszy wszystkich miłośników teatru. A co ważne - wielu z nich może w swych murach pomieścić. Dysponuje on bowiem drugą co do wielkości sceną w Polsce. W czasie swego długoletniego istnienia na jego deskach miało miejsce ponad dwieście premier. Przede wszystkim były to musicale - i z nich przede wszystkim teatr słynie - ale nie brakowało też operetek, koncertów i spektakli kameralnych. Najbardziej znanymi są Skrzypek na dachu, Les Miserables, West Side Story, Evita czy Chicago.
tel: (058) 6209521Gdansk noclegi
 


Kafejki internetowe
Festiwal Filmowy w Gdyni
Dni Zatoki Gdańskiej
Festiwale
Nocne życie Gdańska
Miasto Gdynia
Historia Gdańska
Kościoły
Lotnisko
Sopot - clubbing
Gdańsk - Teatry
e-warszawa.com
e-krakow.com
e-zakopane.com
Sopot

dodaj komentarz

"Zadanie z Polaka zrobione"

Ja
27.11.2018
Ocena
5/5

"Zadanie domowe z Polskiego, ~ODROBIONE"

IIIB
24.10.2013
Ocena
5/5

"ktoś cię beata nie wychowal "

kasia
29.11.2012
Ocena
3/5

"o co chodzi"

tomasz
19.11.2012
Ocena
1/5

"huj wam w dupe"

BEATA
06.10.2012
Ocena
2/5

"I zadanie z polaka zrobione :D"

Kacper
12.06.2011
Ocena
5/5

"dzięki za pomoc xD"

maciek
30.05.2011
Ocena
3/5

"super nie ma sie co trudzic na dzadniem z polaka"

kasia
30.01.2011
Ocena
5/5

"super nie ma sie co trudzic na dzadniem z polaka"

kasia
30.01.2011
Ocena
3/5

"Dzięki, zadanie z polskiego zrobione :p"

Paweł
01.12.2010
Ocena
5/5

"super dzięki za pomoc "

Pati
26.11.2010
Ocena
5/5

"pomogliście mi dzięx"

Daniel
08.11.2010
Ocena
4/5

Gdańsk hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-gdansk.com 2007-2014 | Gdańsk Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515