Historia Gdańska

Tysiącletnia historia Gdańska, podobnie jak historia wielu innych miast, wypełniona jest wzlotami i upadkami. Na przestrzeni wieków o miasto walczyły Polska i Prusy, znajdowało się ono pod wpływami sowieckimi, a nawet armii napoleońskiej. W trakcie tych zawirowań pęd do bogactwa oraz samostanowienia był zawsze silny, a przeszłość uczyniła Gdańsk kolebką nowego historycznego ruchu: Solidarności.

Pierwszy utrwalony zapis o mieście pochodzi z 999 r. Gdańsk początkowo pełnił rolę grodu obronnego i małego portu handlowego, dzięki czemu rozwijało się szybko. W 1308 r. znalazło się pod wpływami Krzyżaków. Do tego momentu Gdańsk bardziej oddawał charakterem bardziej włoskie, niż niemieckie czy polskie miasto. Pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego powstało wiele okazałych kościołów, a Stare Miasto przyjęło kształt, który utrzymuje do dzisiaj. Jednakże podczas wojny trzynastoletniej (1454-66) miasto stanęło po stronie polskiego króla przeciw Krzyżakom. Kiedy po klęsce poniesionej pod Tannenbergiem siła zakonu osłabła, Gdańsk nieprzerwanie rozwijał się, a napływ imigrantów i kupców z różnych środowisk sprawił, że miasto stało się Perłą w Polskiej Koronie. Była to idący z postępem i niezależny ośrodek. Podczas gdy prawie cała Polska pozostała katolicka, Gdańsk stał się ośrodkiem protestantyzmu do tego stopnia, że Katolicy stanowili tu mniejszość. Było to również miejsce rozwoju powszechnych dóbr, wymiany handlowej, ostoja tolerancji, dzięki której Szkoci, ¯ydzi i wiele innych narodowości znalazło tu swój dom. Wszyscy wspólnie walczyli odpierając w XVII w. najazd Szwedów, a pó¼niej atak Rosjan i Saksonów.

Podczas I-go rozbioru Polski, pruski król, Fryderyk II, nałożył na Gdańsk embargo, czego następstwem była utrata przywilejów handlowych oraz oddzielenie od miast satelitarnych. Jednakże Napoleon Bonaparte po zwycięstwie nad wojskami pruskimi ustanowił Gdańsk Wolnym Miastem. Kongres Wiedeński określił w 1815 r. nowe granice i Gdańsk powrócił pod panowanie Prus. W 1920 r. wg postanowień Traktatu Wersalskiego Gdańsk ponownie stał się Wolnym Miastem. W 1939 r., pomimo bohaterskiej walki na Westerplatte i oporu Poczty Polskiej, został zaanektowany do III Rzeszy. W trakcie II wojny światowej został zbombardowany przez Anglików, a podczas wyzwolenia zniszczony przez oddziały sowieckie. 124 tys. Niemców zamieszkujących miasto zostało zmuszonych do jego opuszczenia.

Jednak Gdańsk szybko został odbudowany, wiele budynków zaczęło odzwierciedlać swoją pierwotną formę. Rozwój uniwersytetu oraz przemysłu nadał nowy rytm życiu Gdańszczan. W 1970 r., rozpoczął się strajk pracowników Stoczni Gdańskiej. Milicja i wojsko użyło broni, ale fala protestów robotniczych trwała aż do chwili powstania Solidarności, na czele której stanął Lech Wałęsa. Wydarzenia te przyjmuje się jako początek obalenia systemu komunistycznego we wschodniej Europie.

Dzisiaj wpływy polityczne Gdańska są mniejsze, ale w zamian miasto wyróżnia niebywały rozwój gospodarczy. Gdańsk jest również cudownym miejscem, które coraz bardziej przyciąga turystów z całego świata, aby zaznali jego uroku. Szczególnie temu sprzyjają miesiące letnie, kiedy plaże wypełniają się lud¼mi a w mieście odbywa się wiele festiwali, w tym licząca ponad 700 lat tradycja Jarmarku ¦w. Dominika.Gdansk noclegi
 


Kafejki internetowe
Festiwal Filmowy w Gdyni
Dni Zatoki Gdańskiej
Festiwale
Nocne życie Gdańska
Miasto Gdynia
Historia Gdańska
Kościoły
Lotnisko
Sopot - clubbing
Gdańsk - Teatry
e-warszawa.com
e-krakow.com
e-zakopane.com
Sopot

dodaj komentarz

"Może być ;> Bardzoo może być! "

Maga
07.12.2015
Ocena
3/5

"Jestem Kaszubem i zawsze moja rodzina związana była z tym pięknym miastem. Europa się jednoczy granice otwarte a jakiś ćwok przeprowadza rewizję przynależności.A ciekawe do kogo on należy Kocham to miasto..."

Marek
12.10.2012
Ocena
3/5

"Polecam mój artykuł o historii Gdańska, z niezakłamanej od polskiej strony perspektywy - http://mentat.blog4u.pl/komentarze-537042-niepolskosc-gdanska.html"

mentat
22.07.2012
Ocena
3/5

"Mam nadzieję, że pokocham to miasto tak samo mocno jak Wy. Jestem z Wrocławia, tam są moje korzenie i na razie serce też. Jakie magiczne miejsca możecie mi polecić aby zakochać się w Gdańsku?"

daga
20.01.2012
Ocena
3/5

""

kevin
08.01.2012
Ocena
3/5

"w 999roku,czy1999roku"

magda
14.03.2011
Ocena
3/5

"Piękne, kochane i cudowne miasto. Tu żyje się wspaniale. ¯adne inne miasta nie dorównują nam, Gdańskowi i Trójmiastu ogólnie. Jestem Gdynianką od urodzenia, ale Gdańszczanką z wyboru i zawsze będę bronić tego miasta !!!!! Nie ma piękniejszego miejsca w Polsce!"

domix
18.07.2010
Ocena
3/5

"mimo, tego ze nie jestem gdanszczanką kocham to miasto, można by rzecz, że zakochalam sie w nim od pierwszego wejrzenia, nie ma piekniejszego miasta..."

monika
17.01.2010
Ocena
5/5

"Kocham na zawsze. "

spectrum
27.11.2009
Ocena
5/5

"W Gdańsku się urodziłem i w Gdańsku umrę . Kocham to miasto "

spectrum
27.11.2009
Ocena
3/5

"W Gdańsku się urodziłem i w Gdańsku umrę . Kocham to miasto "


27.11.2009
Ocena
3/5

"Ta historia jest dobra bo to jest fragment z książki. "

Miłosz
05.11.2009
Ocena
3/5

"mam pytanie czy ta praca jest dobra ponieważ mam to zadane na histe i nie wiem czy jest to dobra historia Gdańska"

Sebastian
16.03.2009
Ocena
3/5

"Kocham swoje miasto GDANSK i walcze jak lwica ,jesli ktos, zle sie wyrazi, i nieznajac historii miasta opowiada bajki.Marze o tym ,zeby muj wnuk 8 lat i röwniesz dzieci w jego wieku zaczeli poznawac jak naj szybciej historie i uroki Gdanska."

liliana
11.01.2009
Ocena
4/5

"fajne miasto mamy o nim zadanie "

Natka
25.04.2008
Ocena
3/5

Gdańsk hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-gdansk.com 2007-2014 | Gdańsk Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515