Trójmiasto – Coroczne wydarzenia!!!

To, co dzieje się każdego roku w Trójmieście niejednego może przyprawić o pozytywny zawrót głowy. Jak tu wylegiwać się na plaży lub spędzać czas przed telewizorem skoro miasta kuszą międzynarodowej klasy festiwalami i ciekawymi wydarzeniami. Co więcej, każdego roku liczba miejsc, w których warto się pojawić i zobaczyć znacznie się zwiększa. Oczywiście najwięcej atrakcji można doświadczyć w letnie miesiące. Wtedy to bowiem odbywa się choćby Open’er – chyba najlepszy festiwal muzyczny w Polsce, ma też miejsce słynny Jarmark Dominikański zamieniający Gdańsk w wielki plac targowy. Na Pomorzu latem dzieje się też wiele zawodów związanych z żeglarstwem dających wiele radości amatorom sportów wodnych, a także wszystkim tym, którzy lubią odwiedzać modne i tętniące życiem miejsca. Zawody windsurfingowców, żeglarzy, regaty, d¼więk muzyki i plaża dorównują swym poziomem najbardziej znanym nadmorskim kurortom.

Letnie żeglarskie widowiska to jednakże nie wszystko. A Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, wyznaczający standardy polskiego kina? A przyciągające tysiące widzów (też przed TV) festiwale w Operze Leśnej w Sopocie, a regaty żeglarskie? Dużo by mówić!!! Ale i gdański jazz w zimowe wieczory ma wiele uroku… Niezależnie zatem od pory roku w Trójmieście można świetnie się bawić! Oczywiście ideałem byłoby spędzanie całego roku na Pomorzu. Jeśli jednak nie jest to możliwe poniżej przedstawiamy jedne z najbardziej interesujących, odbywających się co roku, trójmiejskich imprez licząc, że odwiedzicie choć kilka z nich.

Styczeń
,
Wielka Orkiestra ¦wiątecznej Pomocy
Jak co roku w styczniu we wszystkich miastach Polski odbywa się wielka zbiórka pieniędzy przeznaczona dla najbardziej potrzebujących dzieci. To już stały element trójmiejskiego zimowego życia. Prócz dania choć przysłowiowej złotówki na szczytny cel przyświecający imprezie w dniu tym posłuchać można też ciekawych koncertów.

Urodziny Heweliusza
To coroczna impreza mająca na celu przybliżenie sylwetki jednego z najbardziej znanych mieszkańców Gdańska i światowej sławy astronoma – Heweliusza.

Luty

Karnawał
Ten, kto siedzi w Karnawał w domu powinien spalić się ze wstydu. W czasie tym w każdym z trójmiejskich miast odbywa się wiele imprez, bali i zabaw karnawałowych. W ostatnią sobotę karnawału na Targu Węglowym wystawiony jest specjalny namiot, gdzie każdy może skosztować śledzika – symbol końca karnawału i oglądnąć występy zespołów tanecznych.

Marzec

Topienie Marzanny
To typowy słowiański zwyczaj celebrujący koniec pory zimowej. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu topi się kukłę Marzanny - uosobienie zimy i śmierci. Wszystko po to, by przywołać wiosnę!

Kwiecień

Niedziela Palmowa
W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą każdy przychodzi do kościoła z palmą symbolizującą odradzające się życie. Choć najbardziej barwnie jest wtedy na południu Polski, gdzie Niedzieli Palmowej towarzyszą procesje z palmami, także i w Trójmieście jest na co popatrzeć.

Wielkanoc
¦więto śmierci i zmartwychwstania Chrystusa w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. Najbardziej widowiskowe jest z pewnością święcenie jajek. W sobotę wielkanocną niemalże każda rodzina rusza ze strojnie przyozdobionym koszykiem do kościoła. Potem spacer nad morze.

Gdańska Wiosna Muzyczna
Głównym celem Festiwalu jest promowanie młodych artystów. Ale i dla muzycznych weteranów znajdzie się miejsce.

Maj

Festiwal Miasta
Parady i wiele kulturalnych wydarzeń. Także w plenerze.

Noc Muzeów
Jak co roku w maju w jedną noc dla wszystkich zwiedzających zostają otwarte muzea. To propozycja nietypowego odbioru sztuki – po zmierzchu. To także świetna okazja by odwiedzić muzeum dla wszystkich tych, którzy do zmroku pracują.

Czerwiec

Gdańskie Lato muzyczne
Koncerty muzyki klasycznej. Wejd¼ na stronę: www.filharmonia.gda.pl

Bałtyckie Dni Kultury ¯ydowskiej
Koncerty muzyki żydowskiej, prezentacja Talmudu, czytanie poezji.

Festiwal Dobrego Humoru
To przegląd najweselszych polskich produkcji telewizyjnych – od seriali po programy. Plus liczne happeningi i widowiska. W końcu czego nie robi się dla dobrego humoru.

Lipiec

Heineken Open’er Festival
Jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w Polsce, na które zjeżdża corocznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej
Już od półwiecza w każdy wtorek i piątek lipca i sierpnia w Katedrze Oliwskiej mają miejsce niebywałe koncerty organowe z udziałem najsławniejszych światowych mistrzów.

Muzyczne lato
Plenerowe koncerty tuż przy Bramie Oliwskiej. Z udziałem gwiazd.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej, Organowej i Kameralnej
W każdy letni piątek i sobotę w bazylice Mariackiej rozbrzmiewa niepowtarzalna muzyka…

Feta – Międzynarodowy Festiwal Teatrów plenerowych i Ulicznych
Teatry z całego świata goszczą na starym mieście w Gdańsku.

"Baltic Sail" Międzynarodowy Zlot ¯aglowców
Szanty, regaty, żagle i jachty – święto ludzi, którym bliskie są żeglarskie klimaty.

Sierpień

Jarmark ¦więtego Dominika
Wielowiekowa tradycja w połączeniu zorganizowanym z wielką pompą jarmarkiem. Oczywiście największą atrakcją są stragany zmieniające Gdańsk w wielki plac targowy, ale nie brak również festynów i koncertów.

Gdański Festiwal Carillonowy
Ten festiwal może mieć miejsce jedynie w Gdańsku gdyż tylko tu jest carillon i dzwony koncertowe. Niepowtarzalna okazja, by posłuchać utworów pisanych na carillon.

Festiwal Szekspirowski
Przez kilka dni Szekspir rządzi Gdańskiem.

Wrzesień

Sopot Festiwal
Jeden z najstarszych w Europie festiwali muzycznych odbywający się w Operze leśnej w Sopocie.

Dni Zatoki Gdańskiej
Regaty i jeszcze coś więcej!

Festiwal Latawców
Rodzinny piknik na świeżym powietrzu.

Gdyński Festiwal Filmowy
Jeden z najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych festiwali filmowych w Polsce, podczas którego o statuetkę Złotego Lwa rywalizują ze sobą najbardziej znane nazwiska polskiego filmu.

Pa¼dziernik

Yach Film
Polski festiwal wideoklipu.

Listopad

Parada Niepodległości
Coroczne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości.

Grudzień

¦więto Bożego Narodzenia w Gdańsku
Wystarczy odwiedzić Długi Targ by poczuć, że ¦więta Bożego Narodzenia mają wielką wartość…nie tylko religijną…

Party Noworoczne
Targ Węglowy – może tam powitać Nowy Rok?Gdansk noclegi
 


Kafejki internetowe
Festiwal Filmowy w Gdyni
Dni Zatoki Gdańskiej
Festiwale
Nocne życie Gdańska
Miasto Gdynia
Historia Gdańska
Kościoły
Lotnisko
Sopot - clubbing
Gdańsk - Teatry
e-warszawa.com
e-krakow.com
e-zakopane.com
Sopot

dodaj komentarz

"Very good website. I really needed this informations."

Oliwia
28.02.2010
Ocena
5/5

"Którego dnia odbywa się ten koncert carilonowy w sierpniu. Czy tym razem będą jakiś nagrania płyt DVD-CD oraz gdzie i za ile można je kupić ?. Przyjechać nie mogę."

Bronisław
20.08.2008
Ocena
3/5

"Penetrując e-gdansk.com zakładkę "KULTURA" NIE ZNALAZ£EM e-maila do Kościoła - Parafii posiadającej te słynne carillony. Jak to jest możliwe w XXI wieku!!!!!!!!. Proszę przekazać mój e-mail do tej Parafii, za co z góry serdecznie dziękuję. Patrz mój komentarz nr 3/5 z 21.03.br."

Bronisław
20.04.2008
Ocena
3/5

"Mogłabym prosić więcej info na temat Nocy Muzeów? - z góry dziękuje:)"

Gudrun
12.04.2008
Ocena
4/5

"Jako sympatyk "dzwonów" gdzie i za ile mogę kupić DVD lub CD rom z muzyką karilonową. Kto chciałby mi pomóc proszę o kontakt: tel. 032-285-46-38 - Bronisław"

Bronisław z Tarnowskich Gór
21.03.2008
Ocena
3/5

"Ciekawie,ciekawie,poczytam.;)"

Dom...
23.01.2008
Ocena
3/5

Gdańsk hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-gdansk.com 2007-2014 | Gdańsk Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515