Gdynia

Zamieszkała przez ponad 250 tysięcy mieszkańców, z jedną z najprężniej rozwijających się gospodarek w całej Polsce, Gdynia bez wątpienia staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem. Już dawno minęły czasy, kiedy umniejszano jej wartość, postrzegając jedynie w kategoriach uboższego oraz gorszego sąsiada Gdańska i Sopotu. Oczywiście Gdynia nie ma do zaoferowania aż tylu historycznych rewelacji i ciekawostek co pozostali (choć zwolennicy Bauhausu mają tutaj na co popatrzeć), niemniej jednak dzieją się tutaj wydarzenia przyciągające rzeszę ludzi. Mimo, że uchodzi za centrum biznesu, Gdynia nie próżnuje w sferze kultury. Może się poszczycić organizacją jednego z najważniejszych polskich festiwali filmowych (często nazywanego „Polskim Cannes”), jak również popularnym festiwalem jazzowym „Gdynia Sumer Jazz Days”. Są to wydarzenia, o których miłośnikom filmu i jazzu nie trzeba przypominać.

Rozwój miasta Gdyni, a właściwie jej szybka droga do sukcesu jest z pewnością niezwykła. Przez wieki była niczym nie wyróżniającą się kaszubską wioską rybacką. Jednakże po odrodzeniu się Polski po I wojnie światowej, na nowo kształtujący się kraj, odzyskawszy dostęp do morza potrzebował portu. Miał on ułatwiać transport i komunikację, stanowiąc jednocześnie tzw. okno na świat. Gdańsk odpadał, gdyż po decyzji aliantów o stworzeniu Wolnego Miasta Gdańsk sytuacja w nim była dość skomplikowana. Polakom nie pozostawało, zatem nic innego, jak zbudować nowy port. Najbardziej atrakcyjną lokalizacją zdawała się być Gdynia.

Budowa portu pociągnęła za sobą bardzo szybki rozwój Gdyni. Ta passa trwała by pewnie przez długie lata, gdyby nie początek II wojny światowej. Choć miasto nie zostało jak Gdańsk zrównane z ziemią, port jednak został zniszczony doszczętnie (po wojnie skrupulatnie odbudowany). Niestety też niewielu mieszkańców Gdyni przeżyło wojnę. Ci, co pozostali zaczęli na nowo budować miasto. Z pomocą przyszli osiedlający się tutaj obywatele miast położonych na wschodzie, jak na przykład Lwów czy Wilno, a także wielu Warszawiaków, którzy w czasie wojny stracili cały swój dobytek. Gdynia jest też bohaterką ważnych dla kapitalistycznej Polski wydarzeń z grudnia 1970 roku. Wtedy to gdyńscy stoczniowcy, w akompaniamencie kolegów z Gdańska, wystąpili przeciwko władzy ludowej. Wiele z nich zapłaciło za swój bunt torturami, zwolnieniami z pracy, a nawet śmiercią.

Dzisiejsza Gdynia to przodujący gracz w sferze gospodarczego rozwoju, nakręcający ekonomiczne reformy w Polsce. Mimo swego rozwoju, nie straciła ona jednakże aury miasta spokojnego i przyjaznego do życia. Nie brak tu także rozrywki. Swoje siedziby ma tutaj wiele muzeów, galerii i teatrów. Największą sławą cieszy się Teatr Muzyczny – jeden z najlepszych teatrów w Polsce.Gdansk noclegi
 


Kafejki internetowe
Festiwal Filmowy w Gdyni
Dni Zatoki Gdańskiej
Festiwale
Nocne życie Gdańska
Miasto Gdynia
Historia Gdańska
Kościoły
Lotnisko
Sopot - clubbing
Gdańsk - Teatry
e-warszawa.com
e-krakow.com
e-zakopane.com
Sopot

dodaj komentarz

"Gdynia ma ciekawe miejsca i wrecz ladne, ale nie umywa sie do takich miast jak Gdańsk Krakow czy Wrocek. Bądźmy szczerzy."

Kamil
19.09.2011
Ocena
3/5

"Byłem w trójmieście w tym roku 9 dni. Za Twoją namową udałem się do Twierdzy. Robi niesamowite wrażenie. Na Gdańskiej starówce byłem przez 4 dni z rzędu i zwiedzałem, zwiedzałem:)Esencją wyjazdu i tak była Gdynia. Odwiedziłem stare kąty. Wiem jedno! Wracam tu zamieszkać na stałe!"

Tobi
25.09.2010
Ocena
5/5

"A Twierdzę Wisłoujście w Gdańsku, widziałeś? Myślę, że nie......to jest dopiero widok! Gdynia jest spoko, ale Gdańsk to dopiero coś!!!!!"

domix
18.07.2010
Ocena
3/5

"Toruń- moja miasto. Tak jestem torunianinem. Do Gdyni wracam jednak często. Uwielbiam je, ba a może nawet kocham. Wzgórze, skwer, klify, Orłowo. Mam tam mnóstwo pięknych wspomnień. Zostawiłem część siebie. Brak zabytków wynagradza specyficzny klimat - plaża na Babich Dołach. Cichosza, przed oczyma ruiny torpedowni. Tego Gdańsk nie ma. W tym roku też przyjadę:)"

Tobi
08.02.2010
Ocena
5/5

"Mieszkam w Gdyni od urodzenia...Wiele moich pokoleń tak samo... Kocham to miasto całym sercem i nigdy bym go nie zamieniła na żadne inne!!! ;)"

; ]
27.01.2010
Ocena
4/5

"kocham Gdynię choć mieszkam we Wrocławiu tak tęsknię ... "

anka
06.12.2009
Ocena
3/5

"Byłam i było świetnie .! ;)"

:]
07.11.2009
Ocena
5/5

"GDYNIA moje miasto :)"


26.10.2009
Ocena
3/5

"ja tam byłam i tam jest najlepsze miasto!!!!!"

ola
16.10.2009
Ocena
5/5

"Najpiękniejsze miasto:) walory turystyczne atmosfera wszystko w 100% najlepsze:P"

ujum
06.07.2009
Ocena
3/5

"Gdynia kocham to miasto i co roku wracam w te same miejsca!!!! najpiekniejsze miasto w POLSCE!!!!"

tynka
05.07.2009
Ocena
5/5

"Gdynia to moje miasto od 1982 roku. Czuję się tu świetnie i nie chciałabym mieszkać gdzie indziej!"

Teresa
01.04.2009
Ocena
5/5

"Gdynia jest pięknym miastem, kocham Gdynię"

marika
23.02.2009
Ocena
5/5

"Gdynia to najpiękniejsze miasto w Polsce dlatego ją KOCHAJĄ !!!!!!!!!!"

jarek
16.10.2008
Ocena
5/5

"To piękne miasto! Zdecydowanie x] nie zamieniłabym."

Gosia
11.01.2008
Ocena
1/5

Gdańsk hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-gdansk.com 2007-2014 | Gdańsk Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515