Trójmiasto – Muzea

Trójmiasto powszechnie jest uznawane za godnego uwagi gracza w świecie kultury i sztuki. W niczym nie ustępuje ono także konkurencyjnym miastom w sferze muzeów. Wielość i różnorodność zarówno czasowych wystaw, jak i stałych ekspozycji, powoduje, że każdy mieszkaniec i turysta czymś może się zachwycić. W Trójmieście, z pewnością znajdzie się coś interesującego dla miłośników antyku. Muzeum archeologiczne także nie sprawi zawodu – zwłaszcza, że wielu światowej sławy polskich archeologów właśnie tu prezentuje swoje odkrycia. Ostatnimi czasy niezwykle popularne jest też Muzeum Bursztynu. Ono powinno zainteresować zwłaszcza kobiety, ale panów też. Może szlachetny kamień zainspiruje ich do kupna swojej wybrance ładnego pierścionka lub naszyjnika. Drogie Panie, nie ryzykujcie jednak i nie zakładajcie, że tylko pierścionkiem z bursztynem można się zachwycić. W trójmiejskich muzeach znajduje się wiele eksponatów, które wywołają podobne uczucia. Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych miejsc godnych zobaczenia (oczywiście w czasie oczekiwania na prezent, który założycie na swój palec).Gdańsk

Centralne Muzeum Morskie
ul. Ołowianka 9-13
Mieści się ono po dwóch stronach Motławy w samym centrum Gdańska. Po jednej stronie mamy słynnego ¯urawia znanego ze wszystkich pocztówek – obiekt muzeum (w przeszłości wykorzystywany był jako d¼wig przeładunkowy, fortyfikacja obronna i brama miejska), po drugiej – Główną siedzibę muzeum mieszczącą się w trzech Spichlerzach. Zobaczyć tam można nie tylko ładunek średniowiecznego statku, ale także modele dawnych statków, broni, monety, instrumenty nawigacyjne. Jednym z obiektów Muzeum jest też Sołdek, czyli pierwszy pełnomorski statek zbudowany w polskiej stoczni po II wojnie światowej. Przeznaczony do przewozu węgla i rud żelaza, charakteryzuje się rzadką jednopokładową konstrukcją.
tel: (058) 3018611

Muzeum Archeologiczne
ul. Mariacka 25/26
By przybliżyć dawne czasy współczesnym ludziom pracownicy Muzeum Archeologicznego nie tylko badają pozostałości, ale też organizują dla dzieci i młodzieży lekcje muzealne, tworzą skanseny archeologiczne (np. Grodzisko), organizują turnieje rycerskie itp. Dla pracowników muzeum Trójmiasto nie jest pępkiem świata. Prowadzą oni również badania etnoarcheologiczne na terenie Afryki Wschodniej (Sudan).
tel: (058) 3015031

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
ul. Długa 47
Składa się ono z dziewięciu oddziałów. Są nimi Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Twierdza Wisłoujście, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Muzeum Gdańskiego Sportu i Turystyki, Muzeum Bursztynu, Muzeum Zegarów Wieżowych, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Każde z tych miejsc opowiada część historii Gdańska – od świetności miasta, czego dowodem jest pełen przepychu dom należący do bogatej rodziny Uphangenów, przez tragedię II wojny światowej ( Westerplatte, Muzeum Poczty Polskiej), po czasy współczesne, w których chlubą miasta jest na przykład bursztyn. W oddziałach Muzeum Historycznym odbywają się wykłady poświęcone danemu miejscu, organizowane są również koncerty muzyki poważnej. Szczegóły zobacz na www.mhmg.gda.pl
tel: (058) 7679100

Muzeum Narodowe
ul. Toruńska 1
Za swoją siedzibę obrało klasztor franciszkanów z pocz. XVI wieku - jedyny na terenie Gdańska klasztor z okresu średniowiecza. Największą atrakcją muzeum jest otwierający ekspozycję malarstwa niderlandzkiego ołtarz Hansa Memlinga Sąd Ostateczny, warto jednakże zobaczyć także malarstwo gdańskie od XIV do XIX wieku. Szkoda by było pominąć klasztorne krużganki i sale o kryształowych lub siatkowych sklepieniach. Uważane są one za jedne z najpiękniejszych sal gotyckich w Gdańsku. Do Muzeum Narodowego należy też Pałac Opatów (można tam oglądać sztukę współczesną), Muzeum Etnograficzne (przedstawia różne kultury regionu), Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Galeria Fotografii, Gdańsk Grobla I.
Tel: (058) 3017061

Muzeum Stoczni Gdańskiej
ul. Doki 1
Jest ściśle związane z Fundacją Centrum Solidarności. Jego ekspozycją stałą jest wystawa Drogi do Wolności przedstawiająca pamiątki z czasów upadku systemu komunistycznego i zmian ustrojowych w Polsce i za granicą, czego dowodem może być na przykład pokazywany kawałek muru berlińskiego.
tel: (058) 7692920

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port ul. Przemysłowa 6a To jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego, z której szczytu rozpościera się piękny widok na Trójmiasto i na Zatokę Gdańską oraz Hel. Wybudowana ona została w 1894 roku by wskazywać statkom wejście do portu gdańskiego. Przez historię zostanie zapamiętana jako miejsce, z którego wraz z pancernikiem Schleswig-Holstein został otworzony ogień w kierunku Westerplatte oznaczający rozpoczęcie II wojny światowej.
tel: (058) 7601642

Sopot

Muzeum Sopotu - Willa Ernsta Claaszena
ul. Poniatowskiego 8
Muzeum Sopotu jest bardzo młodą instytucją. Powstało zaledwie kilka lat temu - w 2001 roku. W willi z początku XX wieku, gdzie mieści się placówka można zobaczyć, jak wyglądały wnętrza typowej przedwojennej willi. Jest to jedyne w Sopocie miejsce, gdzie szersza publika może oglądnąć od wewnątrz dawną posiadłość. W muzeum od czasu do czasu organizowane są także wystawy czasowe, jak też odczyty, koncerty, wieczorki literackie itp. Gdy już obejrzy się muzeum, można spokojnie pójść na plaże, do której jest stąd bardzo niedaleko, ponieważ Muzeum położone jest przy nadmorskiej promenadzie.
tel: (058) 5512266

Muzeum Współczesnego Rękodzieła Marynistycznego
ul. Bohaterów Monte Cassino 53
Mieści się ono w jednym z najbardziej znanych sopockich budynków, Krzywym Domku, znajdującym się na ulicy Monte Cassino. Można tutaj zobaczyć różnego rodzaju przedmioty, których tematem przewodnim jest motyw marynistyczny.
tel: (058) 6617658

Gdynia

Akwarium Gdyńskie
Al. Jana Pawła II 1
Idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają oglądać ryby i innych podwodnych mieszkańców, a z powodu zbyt małych gabarytów mieszkania nie mogą hodować ich w domu. Różnokolorowe, mieniące się, z falującymi ogonami żyjątka utwierdzają w przekonaniu, że świat pod powierzchnią wody jest niezmiernie różnorodny i chcąc go poznać powinno się pół życia nurkować. W większości przypadków pozostaje nam jednakże popatrzeć na niego zza szyby gdyńskiego akwarium. Dla zwolenników łączenia obserwacji z wiedzą teoretyczną przygotowane zostały liczne prezentacje i informacje.
tel: (058) 6217021

Dar Pomorza
Al. Jana Pawła II (Skwer Kościuszki)
Zbudowany w 1909 roku w życiu wypływał już swoje. Tylko dla Polskiej Marynarki odbył 102 rejsy przemierzając ponad pół miliona kilometrów. Wcześniej służył marynarce niemieckiej i francuskiej. Ostatni swój rejs wykonał w 1981 roku. Od tego czasu jest muzeum, w którym można zobaczyć pomieszczenia znajdujące się na statku: maszynownię, magazyn żagli, salon komendanta, kabinę nawigacyjną i górne pokłady, a także posłuchać o jego historii. Dziś Dar Pomorza jest wizytówką Gdyni i odwiedzany jest przez miliony turystów.
tel: (058) 6202371

Muzeum Miasta Gdyni
ul. Starowiejska 30
Choć Gdynia nie ma wielowiekowej miejskiej tradycji, doczekała się muzeum poświęconego jej historii. Zgromadzonych jest tutaj w sumie ponad 50 tysięcy fotografii, pocztówek, dokumentów, map itp. związanych z historią miasta. Najwięcej z nich pochodzi z czasu międzywojennego, kiedy to Gdynia przeżywała okres świetności i szybkiego wzrostu.
tel: (058) 6219073

Okręt Błyskawica
Al. Jana Pawła II (Skwer Kościuszki)
To chluba naszej Marynarki Wojennej. Niszczyciel Błyskawica zbudowano w 1936 roku w Wielkiej Brytanii, rok pó¼niej był już w naszym porcie. W czasie II wojny światowej pływał po wodach morza Północnego, ¦ródziemnego, Atlantyku i Zatoce Biskajskiej dzielnie zwalczając wroga. Od 1976 jest na zasłużonej emeryturze i pełni funkcję muzeum, gdzie podziwiać można zbrojenie wojenne oraz zwyczaje marynarskie.
tel: (058) 6263727

Dom ¯eromskiego w Orłowie
ul. Orłowska 6
W położonym nieopodal molo w Orłowie i wyglądającym bardzo niepozornie z zewnątrz, Domu ¯eromskiego można oglądać liczne pamiątki po tym bardzo znanym polskim pisarzu okresu pozytywizmu. Odbywają się też tutaj dyskusje oraz wykłady dotyczące szeroko pojętej kultury.
tel: (058) 6649275Gdansk noclegi
 


Kafejki internetowe
Festiwal Filmowy w Gdyni
Dni Zatoki Gdańskiej
Festiwale
Nocne życie Gdańska
Miasto Gdynia
Historia Gdańska
Kościoły
Lotnisko
Sopot - clubbing
Gdańsk - Teatry
e-warszawa.com
e-krakow.com
e-zakopane.com
Sopot

dodaj komentarz

"Muzeum Współczesnego,Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego, przed kilkoma laty,zostało przeniesione z Sopotu do Gdyni.Znajdziecie go w Centrum GEMINI,na I-szym piętrze,przy Skwerze Kościuszki. "

Marcel
22.11.2007
Ocena
3/5

Gdańsk hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-gdansk.com 2007-2014 | Gdańsk Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515