|
Historia Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego sięga 1993 roku i organizowanych w tamtym czasie Gdańskich Dni Szekspirowskich. W związku ze sporym zainteresowaniem zarówno krajowym, jak i zagranicznym, rosnącym z roku na rok, już w 1997 poszerzono formułę wydarzenia kulturalnego. Organizująca festiwal fundacja Theatrum Gedanese zainaugurowała Festiwal Szekspirowski, któremu towarzyszyć miał również ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską.
Głównym celem tego festiwalu jest nawiązanie do czasów, gdy oprócz bycia ważnym ośrodkiem gospodarczym, Gdańsk należał do najważniejszych punktów na mapie kulturalnej Polski. Organizatorzy chcą również, aby coraz więcej młodych ludzi i widzów dorsłych brało czynny udział w rozwoju kultury w naszym kraju i świadomie uczestniczyło w jej odbiorze.
W tym roku święto każdego miłośnika Szekspira odbędzie się po raz jedenasty i trwać będzie od 3-11 sierpnia 2007. Zaprezentowane zostaną najlepsze i najciekawsze inscenizacje sztuk pisarza, w wykonaniu twórców, pochodzących z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Gruzji, Rosji, USA, choć nie zabraknie również akcentów polskich:
- spektakl "Miarka za miarkę" - Teatr Powszechny z Warszawy, w reżyserii Anny Augustynowicz(laureat "Złotego Yoricka" w sezonie 2006/2007 - głównej nagrody Konkursu na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira)
- musical "Kiss me, Kate" przygotowany w Teatrze Muzycznym w Gdyni (inspirowany "Poskromieniem Złośnicy")
- "Komedia omyłek", wystawiana w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
- spektakl "Gertruda" Teatru Stajnia Pegaza (inspirowana "Hamletem")
Ponadto:
- do Gdańska przyjedzie jeden z największych światowych reżyserów teatralnych – Lew Dodin ze spektaklem "Król Lear", przygotowanym w Teatrze Małym w Sankt Petersburgu"
- wystawiana będzie adaptacja "Hamleta" w reżyserii legendarnego gruzińskiego twórcy Roberta Sturuy.
- widzowie zobaczą również spektakl "Król Lear" w reżyserii Roberto Ciullego, przygotowany przez niemiecki Theater an der Ruhr
- do Polski przybędzie również Aquila Theatre z Nowego Jorku ze spektaklem "Romeo i Julia".
Wyjątkowe miejsce w programie festiwalu zajmie "Międzynarodowa Letnia Akademia Teatru i Dramatu". Skierowana przede wszystkim do młodego odbiorcy, obejmie warsztaty teatralne, fotograficzne, plastyczne, dziennikarskie, ale również spotkania, dyskusje z gośćmi - aktorami, krytykami, twórcami...
| | | |