|
Sercem Gdańska i miejscem, z którego najprawdopodobniej wyruszysz na podbój tego miasta jest majestatyczna ulica Długa prowadząca do Długiego Targu. Wspaniałe dekoracje domów, zwieńczonych szczytami lub attykami przypominają, że Gdańsk był jednym z najwspanialszych miast hanzeatyckich. Spacer ulicą Długą skłania też do refleksji jak wielką i misterną pracę wykonali w Gdańsku konserwatorzy zabytków, którym udało się przywrócić kamienicom dawną świetność (zrobili to tak dobrze, że czasami trudno odróżnić, które elementy są oryginalne a które - choć do złudzenia przypominają pierwowzory - dodano w czasach nam współczesnych)
Spacerując Długim Targiem zwróć koniecznie uwagę na wspaniały Ratusz Głównego Miasta a także Dwór Artusa. Gdański Ratusz, będący dziś siedzibą Muzeum Historycznego, to najbardziej reprezentacyjna świecka budowla z bogatej przeszłości miasta (jej wnętrza utrzymane w stylu niederlandzkiego manieryzmu są w pełni oryginalne i warte obejrzenia). Wspomniany już Dwór Artusa to kolejna pamiątka po hanzeatyckich czasach. W budowlach tego typu na wzór okrągłego stołu rycerzy króla Artura spotykali się bogaci mieszczanie, kupcy, rzemieślnicy, a nawet koronowane głowy.
Na północ od Ratusza znajdziemy Kościół Najświętszej Marii Panny, który jest największym ceglanym kościołem w Europie. Ufundowany w 1245 i kompletnie przebudowany w XV wieku jest jedyną ważną gdańską budowlą, którą przeszła wojnę niemal nietknięta. Wewnątrz Bazyliki koniecznie zobacz kamienną pietę z ok. 1410 roku, a także kopię Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Dokładnie po drugiej stronie ulicy znajdziesz Kaplicę Królewską, zbudowaną w 1678 roku przez jednego z najzdolniejszych pracujących w ówczesnej Polsce architektów Tylmana z Gameren.
Nie zapomnij też zobaczyć położonego nad Motławą ¯urawia, największego d¼wigu portowego średniowiecznej Europy, który wykorzystywano do przeładunku towarów, jak również do stawiania masztów statków.
Fragmentem Gdańska, który choć nie jest szczególnie atrakcyjny w konwencjonalny sposób, ma za to ogromne historyczne znaczenie jest stocznia gdańska. To właśnie tu w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk, który utorował Polsce drogę do wolności. To tu pracował legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa, pó¼niejszy prezydent RP.
Kolejne historyczne miejsce to Westerplatte, gdzie padły pierwsze strzały II wojny ¦wiatowej. Znajduje się tu cmentarz polskich żołnierzy, ocalała wartownia nr 1, ruiny koszar oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Nieco na uboczu turystycznych szlaków znajduje się natomiast warta zobaczenia gotycka katedra w Oliwie, która jest najdłuższym kościołem w Polsce. Słynie m.in. z okazałych rokokowych organów.
| | | |